گروه علوم اجتماعی و اقتصاد اهواز
ناحیه 4 اهواز

** *خبرنامه اقتصادی** *

بخش مالي اقتصادي هر كشور تامين‌كننده منابع مالي و فعاليتهاي حقيقي اقتصادي محسوب مي‌شود كه به دو بخش تقسيم مي‌گردد :
بازار پولي كه عمدتا توسط نظام بانكي يك كشور اداره مي‌شود كه مهمترين كاركرد آن تامين اعتبارات كوتاه مدت است. بازار سرمايه كه كاركرد اصلي آن تامين مالي بلند مدت مورد نياز در فعاليت‌هاي توليدي و خدماتي مولد مي‌باشد .

Bourse     کلمه ای فرانسوی است که معنای آن در زبان فرانسه "کیف پول " می باشد
بورس يك نهاد سازمان يافته‌اي است كه از جمله نهادهاي عمده و اساسي در بازار سرمايه محسوب مي‌شود و در كنار ساير موسسات و سازمانها ، وظايف چندگانه‌اي را برعهده دارد .
كاركردهاي اساسي بورس مديريت انتقال ريسك و توزيع آن، شفافيت اطلاعات، كشف قيمت، ايجاد بازار رقابتي و همچنين يكي از كاركردهاي مهم آن جمع آوري سرمايه‌ها و پس اندازهاي كوچك براي تامين سرمايه مورد نياز فعاليتهاي اقتصادي است .
تاريخچه تاسيس اولين بورس به اواخر قرن چهارده و اوايل قرن پانزده در كشور هلند بر مي‌گردد. اما بورس به صورت مدون از دو قرن پيش شروع به فعاليت كرده است در حال حاضر با پيشرفت تكنولوژي و استفاده از ابزارهاي الكترونيكي بيشتر معاملات در بورس از طريق رايانه صورت مي‌گيرد .
بورس زير نظر نهاد واحد نظارتي كه معمولا سياست‌هاي آن توسط بالاترين مراجع ذيربط دولتي درهر كشوراعمال مي‌گردد كه با حضور و مشاركت فعال بخش خصوصي ايجاد مي‌شود و اتاق پاياپاي كه تضمين و تسويه قراردادها را بر عهده دارد از جمله مهم‌ترين بخش‌هاي آن محسوب مي‌شود. فعاليت مي‌كند علاوه برآن واحد نظارت داخلي (در داخل بورس) هيات بازرسين و داوري اركان اصلي ساختار بورس را تشكيل مي‌دهند .

 

اصطلاحات اقتصادی    

سازمان تجارت جهانی در پی امضای موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت در سالهای پس از جنگ جهانی دوم مطرح شد.  wto  .
جهانی شدن:فرآیندی از تحول است که مرزهای سیاسی و اقتصادی را کمرنگ می کند،ارتباطات را گسترش می دهد و تعامل فرهنگ ها را افزون می سازد.
رقابت پذیری:کیفیتی است که از راه حاکمیت بازار و شکل گیری فعالیت ها بر پایه مزیت نسبی و رقابتی محقق می شود.
 wto اثرات اجرای اصل 44 بر پیوستن به

اقتصاد جهان شاهد بین المللی شدن روزافزون است که آثار آن در افزایش بازرگانی بین المللی ،جهانی شدن تولید و جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی دیده می شود.یکی از پدیده های قابل توجه دهه اخیر در اقتصاد جهانی ادغام رو به افزایش اقتصادها در سطح جهان است،این ادغام باید ابتدا در کشور –خصوصی سازی- (در سطح خرد)صورت پذیرد تا بتوان در اقتصاد دیگر کشورهای جهان ادغام شد(در سطح کلان).
اصل 44 موجب توسعه بازارهای مالی می شود و بازارهای مالی توسعه یافته و دارای ارتباط مناسب با مؤسسه های مالی در سطح بین المللی در یک کشور به بهبود و پشتیبانی رقابت پذیری آن کشور منجر می شود.دارا بودن بازارهای مالی کارا ،بهره مند بودن از یک بخش بانکی توسعه یافته و بهره گیری از خدمات مالی با کیفیت مناسب مهمترین عوامل رقابت پذیری یک کشور رت تشکیل می دهد.
عضویت در wto دارای مزیتهایی است که از جمله آن می توان به کاهش دخالت دولتها در مسایل اقتصادی و شفاف شدن روابط بین کشور ها اشاره کرد.
با توجه به اصل 44،بخش خصوصی در اقتصاد کشور حضور چشمگیری پیدا می کند و مقدمات پیوشتن ایران به wto فراهم می شود و بر اساس سند چشم انداز 20 ساله ،ایران به قدرت نخست در میان کشورهای خاورمیانه تبدیل می شود.
تسریع در روند خصوصی سازی یکی از عواملی است که کشور را در جهت رسیدن به این هدف هدایت می کند.ضمن اینکه پیوستن به wto برای ایران یک موفقیت محسوب می شود،از این رو هر گونه تأخیر در تحقق این امر می تواند دارای تبعاتی برای کشور باشد که رشد واردات غیر مستقیم از بارزترین آن است.
با اجای صحیح و همه جانبه اصل 44 ،بستر مناسب،تسهیلات مناسب و مکانیزم مناسب در بخش های مختلف اقتصاد فراهم می شود تا تولید کنندگان و فعالان اقتصادی داخلی بتوانند قابلیت رقابت با دیگر کشورها را بدست آورند و در عرصه اقتصاد جهانی موفق عمل کنند.
ما باید با کار و تلاش بی وقفه قبل از الحاق و بالا بردن کمیت و کیفیت تولید کالاها و خدمات در کشور در وقت ورود به سازمان،رقیبان را به مصلحت اندیشی و امتیازدهی وا داریم.
اکنون بسیاری از موانع تعرفه ای حذف و نظام تجاری مبتنی بر تعرفه شده و متوسط تعرفه ها در حد قابل قبولی است.اعلام سیاست های اصل 44 قانون اساسی تضمین حرکت اقتصاد کشور به سمت اقتصاد آزاد با نقش ارشادی دولت است و اگر بهانه های سیاسی مزاحمتی در فرآیند پیوستن ایران بهwto ایجاد نکند ،پیوستن ایران به این سازمان با حفظ حقوق متقابل برای ایران و دیگر کشورها همراه خواهد بود. سیاستهای کلی اصل 44 به شرح زیر است:
Ø شتاب بخشیدن به رشد اقتصاد ملی
Ø گسترش مالکیت در سطح عموم مردم به منظور تأمین عدالت اجتماعی
Ø ارتقاء کارایی بنگاههای اقتصادی و بهره وری منابع مادی و انسانی و فناوری
Ø افزایش رقابت پذیری در اقتصاد ملی
Ø کاستن از بار مالی و مدیریتی دولت در تصدی فعالیت های اقتصادی
احادیث اقتصادی
                                                                                                                                                                                      رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند::

لا فقرَ اَشدُّ مِنَ الجَهلِ ، لا مالَ اَعودُ مِن العَقلِ؛
هیچ تهیدستی سخت تر از نادانی و هیچ مالی سودمندتر از عقل نیست.

                                                                                                                                                                                                            امام صادق عليه‏السلام فرمودند:                                                                                                            

إِنَّ السَّرَفَ يورِثُ الفَقرَ وَإِنَّ القَصدَ يورِثُ الغِنى؛
اسراف باعث فقر و ميانه روى موجب بى نيازى مى شود

                                                                  منابع:                 

Ø تدبیر-ماهنامه علمی آموزشی در زمینه مدیریت-سازمان مدیریت صنعتی-سال 19-شماره 193-خرداد87
Ø راهبرد –نشریه مرکز تحقیقات استراتژیک-زمستان 86،بهار87
Øhttp://www.iskanews.ir/ سایت باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران
Øhttp://www.hashe,irafsanjani.ir/
Øhttp://www.asle44.ir/

http://www.boursenegar.com

سرگروه اقتصاد/پورکاظمzahrapourkazeam@yahoo.com   ارسال در تاريخ بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ توسط سیده زهرا پورکاظم

ابزار رایگان وبلاگ

طراحی سایت